SATURNUS’TAN PSİKOLOJİ 101

Kahvemden bir yudum alıp ilk blog yazıma başlıyorum. Bu blogta bugünden itibaren kavramlardan bahsedeceğiz. Yeri gelecek düşüncelerimiz uyuşmayacak, yeri gelecek tartışmaya açık ya da soru işaretleriyle kapatacağız sayfayı ama sonunda hep bir farkındalık ve kafamızda sonu gelmeyen sorgulamalarla günü bitireceğiz. İlk kavramımız tabi ki “Saturnuslog”.

Nedir Saturnuslog?

Bilenler bilir, Saturnus aslında Yunan Mitolojisindeki Titan Kronos’un, Roma mitolojisindeki adıdır. Biraz Kronos’tan bahsedip ardından blog ismi için neden bu kavramı seçtiğimi irdeleyelim beraber.

Yunan mitolojisi büyük Khaos’tan bahseder. Khaos, her şeyden önce var olan Yunan mitolojisinin ilk tanrısıdır. Evrenden (Kosmos) önce Khaos vardı. Her şey Khaos’tan gelir ve Khaos’a döner. Khaos, düzensizliği, karanlığı ve evrendeki en saf enerjileri temsil eder. Hatta çirkin bir bakış açısı ancak bu nedenle kadın olarak tasvir edildiği söylenir. Evrenin (Kosmos) oluşmasıyla beraber düzen hakimiyeti başladığı söylenir. Khaos’un yarattığı çocuklarıyla beraber, hala belki de anlamını kavramakta zorlandığımız, etik kuralları ve vicdan felsefesiyle açıklamaya çalıştığımız kavramlar türer. Yaşamda neredeyse her gün karşımıza çıkan, yaşam ölüm, mutluluk keder, gece gündüz gibi zıtlıklardan beslenen kavramlardır bunlar. Hikayemizin birkaç farklı anlatımı vardır. Ben, bildiğim ve kaynakla desteklediğim versiyonunu anlatacağım.

Büyük Khaos’tan sonra yeryüzünü temsil eden Gaia ve gökyüzünün temsilcisi Uranos, birleşme kararı alırlar. Bu birleşmeden yeni bir tür ortaya çıkar. Bu iki koca zıtlıktan doğan mitolojik karakterlerimize Hekatonkheirler denir. Bu Hekatonkheirler dehşet, güç ve öfke gibi kavramların vücut bulmuş halleriydi. Bunu kendine bir tehdit olarak gören Uranos, kendi yarattığı Hekatonkheirleri Tartarus’un (yer altının derinlikleri) en dibine hapseder. Bununla beraber Titanlar doğar.

Reklamlar

Kronos Miti

Kronos’la beraber 12 tane Titan doğar. Ardından Uranos, doğan her çocuğunu yok etmeye yönelik bir politika sürdürmeye başlar. Çünkü Hekatonkheirler’den ağzı yanmıştı bir kere. Otoritesini yıkacak hiçbir riske yer vermek istemez. Buna çok öfkelenen Gaia, göğsünden çok keskin bir tırpan çıkarır ve tırpanı güçlü oğlu Kronos’a verir. Kronos, bu tırpanla babasını öldürüp birinci nesil tanrıların çağına son verip, ikinci nesil tanrıların çağını başlatmış ve evrenin başına geçer. Bir bakıma Uranos’un korku saçan egemenliğine son verdiği için yeryüzüne iyilik ve bereket gibi kavramları kazandıran ilk tanrıdır. Egemenliği süresince Altın Çağ yaşanmıştır. İyilik ve bereketin yanında, zamanın yaratıcısı da Kronos’tur. Tam olarak anlamını karşılamasa da “kronos” kelimesi zaman içinde (ironik) zamanla özdeşleşmiştir. Kronoloji kelimesinin de kökünün Kronos’tan geldiği söylenir.

Gel gelelim Kronos da babasıyla aynı sonu paylaşmıştır. Çünkü babasına yaptıklarını çocuklarının da kendisine yapmasından korkarak ve babası gibi nesiller doğurmaktan tedirgin olarak, doğan çocuklarını yemeye karar vermiştir. Bu da ölümünü getirmiştir. Oğlu Zeus tarafından yenilgiye uğratılıp Tartarus’a hapsedilmiştir. Dışarıdan bakıldığında aslında ilerleyen zamanlarda babasına dönüştüğünü görürüz. Buna psikolojik açıdan bakarsak, nasıl anneler babalar ya da eşler olacağınız tamamen anne babalarımıza, hatta anneanne, dede ve babaannelerimize bağlıdır ne yazık ki. Bu bizim tamamen genlerimizle alakalı olup değiştirebileceğimiz bir şey de değil maalesef. Çünkü bunu farkında olmadan yapıyoruz aslında. Bilinçaltımıza işlenmiş gen kırıntıları diyebiliriz sanırım.

Neden Saturnuslog?

Kronos’tan o kadar bahsettikten sonra itiraf etmeliyim ki ben iflah olmaz bir Kronos’um. Tek farkla; ben eylemlerinin psikolojik ve anlamsal düzeyde sebep ve sonuçlarını irdeleyen ama yine de farkında olmadan kararlar alan bir Kronos’um.

Üzülerek belirtmeliyim ki, yaşadığımız çağ, pek parlak bir çağ değil. Melankoli, depresyon dolu bir dönemden geçiyoruz. Psikoloji literatüründe melankoli, Saturnus ya da Kronos hastalığı olarak geçmektedir. Melankoli, derin üzüntü, intihara sürükleyebilecek depresyon halini temsil eden bir psikolojik hastalıktır. Kronos’un yaşadığı melankolinin getirdiği, umutsuzluk, üzüntü ve öfkenin onu babasına dönüştürmesi ve bu durumun her geçen zaman artarak gelmesiyle ölümü yaklaştırması da onu çaresiz bir konuma sokar. Nasıl ki biz, çaresizlik insana her şeyi yaptırır diyoruz, Kronos miti de bunun çağlar öncesinden bir anlatısıdır.

Özetlemem gerekirse, ya melankoliye düşüp çaresiz kalacağım anı bekleyecektim ya da sevdiğim bir şeyle kendimi az da olsa meşgul edip andan zevk alacaktım. İşte bu nedenle bu blog “Saturnuslog” adıyla açıldı. Herkese iyi günler, iyi akşamlar, iyi geceler dilerim.

Kaynak:

https://www.acarindex.com/dosyalar/makale/acarindex-1423869664.pdf

https://iksadyayinevi.com/wp-content/uploads/2021/01/MITOLOJIDEN-YONETIM-LITERATURUNE-YENI-METAFOR-ONERILERI-.pdf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s