Nietzsche’nin Dansı

Kaç gündür mutluluk temasına boğdum sayfayı resmen. Ama hala eksik yerler varmış gibi hissediyorum. Son olarak Nietzsche’ye değinmeden konuyu kapatmak istemedim. Yorumladığım düşünceleri çok da farklı olmamakla beraber, onları ifade ediş şekli hoşuma gittiği için paylaşma ihtiyacı duydum.

İçinde mutluluk geçen cümlelerinin neredeyse hepsinden yaşama aşkı fışkırır. Bu aşkı çılgınlıkla, dansla nitelendirir. Akıllı bir çılgınlık…

Öyle ki, “İnanacak olsaydım, dans etmesini bilen bir tanrıya inanırdım.” diyerek insanın içindeki hareket etme arzusunu yaşam aşkıyla ilişkilendirir.

Dans etmenin kişinin enerjisini arttırdığını, mutluluk hormonu salgılattığını birçok çalışmada görebiliriz. Üstelik duygusal dünyamızda da haz verdiği, mutlu ettiği de su götürmez bir gerçek (denendi, tavsiye edilir).

Reklamlar

Olanı Kaybetmek

Mutluluk aslında hepimizin sahip olduğu ancak çoğu zaman çevremiz tarafından elimizden alınan kıymetli bir eşya gibidir. Bir hayalinizi biriyle paylaştığınızda gelen kötü yorumlara bakın. Heves kırarlar, kıskançlık doludurlar. Hayalinizde bile mutlu olmanıza izin vermezler. Adım attığınızda inancınızı kırmak için uğraşırlar. En hümanist insanı bile insan sevgisinden tiksindirir onlar.

Sizin için zor olan bir işi başardığınız ve bu başarı size haz verdiği zaman bakın çevrenize. Sevincinizi baltalayacak birçok insan bulabilirsiniz orada. Bu hazzı elinizden almak için mutluluğunuzun bencillik olduğunu ve çevrenizdekileri mutsuz ettiğinizi bile söyleyenler olacaktır. Dinlemeyin onları! Sizi neyin mutlu edebileceğini yalnızca siz bilebilirsiniz yalnızca. Aynı şey hayattaki kararlarınızda da geçerlidir.

Onların bu söylem ve eylemlerinin üzerinde dans edelim beraber.

Kendini Tanımak

Nietzsche’nin Zerdüşt’ü kendini tanıyabilmek için mutluluklarından arınır. Kişinin kendini sınamak ve sınırlarını keşfedebilmek için her türlü mutsuzluk, acı ve fırtınaya maruz kalması gerektiğini söyler ve deneyimler.

Belki de bundandır en güzel sanat eserlerinin, kitapların, şarkıların güçlü olumsuz hislerin ardından doğması.

Kendimizi sınayarak, fark edebilir ve tanıyabiliriz. Hayattaki mutsuzluklar belki de biz kendimizi, potansiyelimizi keşfedebilelim diye vardır. Bu tabii Nietzsche’ye göre böyledir. Bunun üzerinde düşünerek farklı sonuçlara da ulaşabiliriz.

İçine yolculuk yapmak isteyen Zerdüşt, mutsuzluğunu bekler. O kadar çok bekler ki… Ancak mutsuzluk yerine mutlulukla karşılaşır yolculuğunda. Sonunda “Mutluluk, artık peşinden koşmadığım için beni kovalıyor.” der.

Reklamlar

Mutluluk Uğruna

Mutluluk için ne kadar az şey yeterli. Az olan en çok hazzı verendir her zaman. Yaşam gibi… Ölüm olmasaydı, bu kadar tatlı ve kısa olmazdı yaşam. Sonuçta yaşama en çok lanet eden insan bile, hala intihar etmiyorsa ölmek istemiyordur.

Günümüz toplum algısının peşini bırakmalıyız. Belki de birer uyumsuz olmalıyız. Çoğunluğun (toplumun), mutluluğunu aşabildiğimizde kendi mutluluğumuza ulaşabiliriz. Bu noktada nerede duracağımızı bilemez ve dengemizi kaybedersek, düşmek yerine dans edebiliriz.

Sadece hafif ayaklar balçık üzerinde batmadan yürüyebilir.

2 replies »

  1. Your words rouse a deep contemplation. Happiness is so important and limited in its conception. The fault doesn’t lie in the feeling itself, but the minds that conjure rosy pictures from it.
    ‘Maybe that’s why the most beautiful works of art, books, songs are born after strong negative feelings.’
    The above line is beautiful and undeniably true. Beauty often sprouts from negativity. It’s like an action and reaction of opposite polarities. Thank you for sharing this! 🙂

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s