Dinginlik Üzerine

Yeni başladığım ve alışkanlık haline getirmeye çalıştığım bir kavramdan bahsetmek istiyorum. “Meditasyon”. Aslında uzun bir süredir deneyimliyorum. Ancak düzenli hale getiremediğim ve hep başlayıp, bir iki gün devam ettirip bıraktığım bir pratikti. Yıllardır anksiyeteyle baş etmeye çalışan biri olarak hep meditasyon yapmam gerektiği tavsiye edildi. Açıkçası bu o kadar da kolay değil. Otururken bile hareket halinde ve dikkatini toplamakta zorlanan biri için fazla zor. Nefes alıp vermenin felsefesi, sakinlik ve sessizliğin dinginliği… Hareketli yaşantılarımız için fazla yavaş değil mi?

Reklamlar

Buda, meditasyonla köklenme halinin zamanı durdurduğunu söylemiş. Zamanın olduğundan hızlı aktığı ve herkesin sürekli meşgul olduğu bazen uyumaya bile vakit bulamadığı çağımızda zamanı durdurmak ciddi meziyet.

Dinginlik halinde de bunları düşünmek pek yardımcı da olmuyor, üstelik bana gerçekten bir işe yarayıp yaramadığını düşündürüyor.

Dogen-Zenji, “Sizin üzerinizde zorlayıcı bir etkisi yokmuş gibi görünen öğreti, gerçek öğreti değildir.” der.

Belki de bana gerçekten zor geldiği için henüz işe yarayıp yaramadığının farkına varmış değilim.

Neden Meditasyon?

Meditasyon birçok inancın içinde farklı formlarda karşımıza çıksa da en yaygın tabiriyle bir Budist geleneğidir. Budizm’de dahi yaklaşımlar farklı olsa da asıl amaç her zaman farkındalıktır. Birçok yazımda da belirttiğim farkındalık kavramına spritüel olarak yaklaşabileceğimiz, enerjimizi yönlendirmeyi öğrendiğimiz bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Hayat kaynağım olan nefesi doğru bir şekilde alıp vermek, zihnimdeki negatif hisleri kabul edip onları pozitife dönüştürmenin zor ama imkanlı yolu.

Beyin yapımı değiştirip, yeniden kodlamayı sağlayan, stres, anksiyete gibi zararlı ve negatif hisleri azaltan hatta uzun vadede yok eden sihirli bir şey gibi. En önemlisi de zihin ve beden dengesini sağlayabilecek olmam. Arabacının (akıl), dengeye ihtiyacı var.

Reklamlar

Odaklanma Meditasyonu

Sınavlarımdan 5 dakika önce odaklanma meditasyonu yapardım. Odaklanma problemi olan biri için, sınav sırasında duyulan her ses bir dikkat dağınıklığı sebebidir. Yazarken bile odaklanabilmem için kulaklık takmam ya da gürültülü bir yerde kitap okurken yalnızca tek bir sese odaklanıp verimi arttırmak için müzik ya da çizgi film dinliyorum. Odaklanma meditasyonu, birçok seçenek arasında hepsiyle zihnimi meşgul edip kirletmek yerine, tek bir ses seçip yalnızca onu duymamı sağlıyor. Shunryu Suzuki, Zen Zihni Başlangıç Zihnidir kitabında, “Dere boyunca akan suyun sesini duyarsınız, ses süreklidir. Fakat onu durdurmak istediğinizde durdurabilmelisiniz. Bu özgürlüktür, terk etmedir.” der.

Meditasyona Bilimsel Bakış

Meditasyon sırasında yapılan beyin taramalarında, beynin anksiyete ve depresyon bölgelerinde aktivite düşüşü yaşanıyor. Acı toleransının da güçlendiği tespit ediliyor.

Bunun yanında, beyindeki, DMN dediğimiz Varsayılan Mod Ağı’nda, hafıza ve öz farkındalık gibi yeteneklerin arttığı aktiviteler görülüyor. DMN dediğimiz bölüm yalnızca zihin dingin ve dış dünyayla ilişkimiz yokken aktifleşiyor. Bir nevi meditatif haldeyken.

Araştırmalara göre 8 hafta düzenli meditasyon sonunda beynin, öğrenme, hafıza ve duygu durum düzenlemesiyle ilgili bölgelerde gri madde yoğunluğu artıyor.

Reklamlar

Clancy ve Meditasyon Adam

Clancy tries meditation – Clip From Midnight Gospel Episode 6 by Wikibee

Meditasyonla tanıştığımda Clancy gibiydim. Duyularımın geliştiğini, farkındalığımın arttığını hissettiğimde şok içinde yalnızca izlemiştim. Bu his çok farklı ve ilham verici olsa da devamlılık ve düzen olmadığı sürece maalesef geçici… Kendime kafamın içindeki bir odada, sessizlik, dinginlik, ferahlık üçlemesi eşliğinde zaman yaratmak, başta belirttiğim üzere hızlı yaşadığımız günümüzde pek mümkün değil. Yoksa bahane mi? Zor diye kaçıyor da olabilirim. Günlük 20 dakikanın bile hayatımızı değiştirebileceğini söyleyen Buda, belki de haklıdır.

“Okay brain. You don’t like me and I don’t like you, but let’s get through this thing.”

-Homer Simpson-

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s